Suchościeralna ściana zamiast tablicy

Jaskinia Lascaux (zdjęcie: Prof saxx)

Odkąd człowiek istnieje, rysowanie, malowanie miał we krwi.

Dziś wiele osób narzeka, że nie ma talentu, brakuje im pomysłów, “nie umie rysować”. A przecież gdy byliśmy dziećmi, tak nie było, wystarczyło coś do pisania i kawałek powierzchni, po której można malować, czasem nawet ściana (choć później były z tego może nieprzyjemności).  Radość w momencie tworzenia, rysowania była ogromna.

Tysiące lat temu, w jaskiniach, człowiek używając to co miał pod ręką, rejestrował wszystko co go otaczało, a głównie to co się ruszało (stąd zapewne obecnie zamiłowanie do ruchomych obrazków – TV 🙂 ), zwierzęta, konie, jelenie … (zobacz np. malowidła z jaskini Lascaux). 

Mijały lata, cywilizacja rozwijała się, aż pojawiły się szkoły, a w nich tablice (żeby nie niszczyć ścian).

Kreda była łatwo ścieralna, gdy tablicę zmyło się na przerwie mokrą gąbką, po wyschnięciu nadawała się do ponownego użycia. Rozwiązanie dobre, ale brak kolorów.
Bliżej naszych czasów wymyślono tablice suchościeralne, po których można było pisać już kolorowymi pisakami, i mazać suchą gąbką. Pojawiły się też przenośne tablice typu flipchart.

Tablice takie idealnie nadają się do rysowania schematów, diagramów, map myśli, tworzenia burzy mózgów – dobre narzędzie podczas wystąpień, prezentacji w szkole, w firmie, podczas konferencji …

Rozwiązanie takie ma jednak swoje ograniczenia i wady. Najważniejsze to stosunkowo duża cena i mała, ograniczona powierzchnia.

A może chciałbyś “rozwinąć” swoje idee, rysunki – przecież nie może ograniczać Cię jakaś tablica?

Rozwiązanie – powrót do rysowania na ścianie?

Trzech absolwentów Babson College stworzyło farbę, która po wyschnięciu tworzy powierzchnię, po której można pisać pisakami do tablic suchościeralnych.

Pomysł przyjął się i obecnie sprzedawany jest pod marką IdeaPaint.

Malując ściany biura lub domu, może warto przeznaczyć powierzchnie
pod kreatywne pomysły i pomalować je “ścieralną farbą”?

 

6 thoughts on “Suchościeralna ściana zamiast tablicy

  1. Kapitalny pomysł!
    Masa praktycznych zastosowań dla mnie najciekawsze to mapy myśli , visual thinking itd.
    Cena umiarkowana 100 $ za farbę na 30 m2.
    Ciekawe tylko jak to w praktyce wygląda ?
    Gdyby ktoś już się zetknął z taką ścianą 🙂 i miał możliwość ją przetestować proszę o podzielenie się doświadczeniami

    • Pracowałem w firmie, gdzie w niektórych salach konferencyjnych ściany były pokryte taką właśnie farbą – kapitalna sprawa. Co prawda zostawały ślady po pisakach, ale było to mega wygodne!
      Sam szukam teraz takiej farby do swojej firmy, bardziej mi się to opłaci, niż kupowanie tablic!

  2. Tej farby nie używałam, ale ostatnio kupiłam farbę z http://www.smartwallpaint.pl

    Efekt końcowy kapitalny, mogłam pomalować dowolny kształt na ścianie ( akurat do mojego wystroju pokoju pasowała elipsa, gdyż unikam ostrych krawędzi ;d )
    Teraz mogę organizować sobie dzień “dużymi litrami” i o niczym nie zapominam;), a moje chrześniaki gdy do mnie przyjdą są w siódmym niebie jak mogą pisać do woli po ścianie 😉

    Ponadto cena jest konkurencyjna w porównaniu z tą farbą, nie trzeba dodatkowo kupować specjalnej farby podkładowej …

      • Jacku,
        Pracowałem z IdeaPaint przez dwa lata – uwielbiam ten produkt. Nie jest niestety ani tani, ani łatwy czy szybki w montażu.

        Dlatego do swojego tymczasowego biura, w którym “pomieszkam” tylko do sierpnia, kupiłem samoprzylepną tablicę suchościeralną o grubości 1 mm. Polski producent twierdzi, że to rozwiązanie na lata.

        Jutro powinna do mnie przyjść, więc z chęcią podzielę się z Wami wrażeniami z jej montażu i użytkowania.

  3. Witam serdecznie,

    Jako firma Wallstudio sprzedajemy farbę suchościeralną Dry Erase w cenie 132 zł brutto , wydajność 5 m2 na “gotowo”. Główni nasi odbiorcy to oprócz kochanych dystrybutorów to osoby prywatne oraz firmy zajmujące się aranżacją biur. Posiadamy także linię PRO , która ma wyższe parametry ścieralności i jest jednowarstwowa w przeciwieństwie do poprzedniego produktu , który wymaga dwóch warstw w odstępie ok 30 min. Jest także droższa , natomiast nadal w porównaniu do konkurencji jest znacznie tańszym rozwiązaniem. Cena za komplet na ok 5 m2 wynosi 389 zł brutto. Występuje w wersji białej oraz bezbarwnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.