Prezenter, czyli jak dobrze się zaprezentować?

Dobra organizacja, planowanie to jedno, ale żeby nasz zespół przekonać do zmian bardzo często konieczne jest przeprowadzenie prezentacji. Dobrze jeśli wcześniej przygotujemy ją w formie slajdów, krótko (maksymalnie 20 minut), zwięzłe, i motywująco do działania.

Od strony technicznej, do prezentacji mówcy polecają rozwiązanie jakim jest Prezenter.

Zobacz:

Like or Tweet this page to reveal the content.

Jest to zewnętrzne urządzenie bezprzewodowe pozwalające na zdalne sterowanie prezentacją (np. w PowerPoint) w komputerze.

Prezentery mają z reguły kilka podstawowych funkcji m.in. start prezentacji, przesuwanie slajdów do przodu i wstecz, wygaszenie ekranu, niektóre bardziej zaawansowane posiadają dodatkowo zegar/timer/stoper z wyświetlaczem LCD i alarmem wibracyjnym, a większość także dodatkowy wskaźnik laserowy.

Logitech - Professional Presenter R800

Logitech - Professional Presenter R800

Najbardziej znane marki to Logitech (np. model R400, R800), Genius, zdarzają się też i niemarkowe. Ceny mieszczą się w przedziale 150-400 zł.

O ile dla zawodowych mówców takie urządzenie wydaje się niezbędne, o tyle dla tych którzy występują od czasu do czasu takie  rozwiązanie może wydawać się rozrzutnością i gadżetem, który większość czasu przeleży w szufladzie.

Ciekawym urządzeniem, który na pewno nie będzie leżał bezczynnie, jest:
mysz Icon7 Hybrid XP500 Presenter. Jest to tzw. rozwiązanie “wszystko w jednym” – posiada wbudowany wskaźnik laserowy oraz możliwość przełączenia w tryb prezentera i pilota do playera (np. Windows Media Player).

 Mysz ma 3 tryby tzn. obsługi: Prezentera / Myszy / pilota Playera. Dodatkowo wyposażona jest w wskaźnik laserowy.

 

Jakie są zalety takiej myszy?

 • Standardowe funkcje Prezentera tzn. sterowania prezentacją (np. Power Point, OpenOffice.org Impress, iMindMap, Mindomo itp.) + możliwość zaciemniania obrazu
 • Bezprzewodowa mysz – podczas prezentacji można jej używać zdalnie w powietrzu, odwracając “do góry nogami” by np. włączyć inną aplikację w komputerze.
 • Pilot do obsługi Playera (zatrzymywanie/odtwarzanie, następny poprzedni utwór, szybkie przewijanie na podsłuchu, regulacja głośności rolką myszy).Zastosowania:
  Przed prezentacją może być włączona muzyka a gdy wchodzimy, sami możemy ją przyciszyć i rozpocząć prezentację bez podchodzenia do laptopa.
  Mysz możemy używać jako pilot np. do sterowania muzyką lub podczas oglądania filmu.
 • Wskaźnik laserowy gdy chcemy coś wskazać na tablicy.
 • Cena ok. 100 zł

Przykład sterowania prezentacją w Mindomo

By zapoznać się z tym rozwiązaniem polecam stronę producenta i instrukcję obsługi.
Przetestowana – używam, działa sprawnie.

Są też miniklawiatury , niektóre wersje z touch padem i wskaźnikiem laserowym.
Te dają większe możliwości, bo możemy nie tylko sterować PowerPointem ale całym komputerem, a jeśli zajdzie taka potrzeba, nawet coś napisać i użyć klawiatury. Ceny zaczynają się od 60 zł (bez touch pada i wskaźnika laserowego) i ponad 100 zł za wersję jak poniżej.
Mini-klawiatury mogą być zarówno w wersji Bluetooth (wtedy łączymy się bezpośrednio np. z notebookiem który ma taki standard) jak i z własnym odbiornikiem pracującym bezprzewodowo.

Jeśli posiadamy telefon z systemem Android to w zasadzie nic więcej nie potrzebujemy, Jest wiele aplikacji realizujących funkcję funkcję prezentera, a niektóre za kilka złotych  pozwalają wręcz przejąć kontrolę nad komputerem.


i-Clickr PowerPoint Remote

Dość dobrze prezentuje się rozwiązanie Unified Remote
Pozwala sterować nie tylko prezentacją, myszą, różnymi programami, regulacją głosu, odtwarzaczy mp3, ale autor cały czas rozbudowuje jego funkcje o sterowanie także innych urządzeń np. multimedialnych playerów. Dostępny jest w dwóch wersjach darmowej i płatnej (w cenie kilkunastu złotych do kupienia na Android Market).

Podsumowując, prezenter jest dodatkowym ułatwieniem usprawniającym przeprowadzenie prezentacji. Dzięki niemu komputer, slajdy, stają się dodatkowym narzędziem którym możemy się posłużyć.

 • Jeśli często będziemy prowadzić prezentację najlepiej zaopatrzyć się w rozwiązanie marki Logitech.
 • Dla osób które chcą mieć większą kontrolę (choć to czasem jest niepotrzebnym rozpraszaniem się) mogą przydać się miniklawiatury.
 • Mysz Icon7 nie jest profesjonalnym rozwiązaniem, jednak ma jedną zaletę – nie musimy nic więcej brać poza nią i notebookiem na prezentację.
 • Jeśli posiadamy telefon z Androidem – wystarczy pobrać na niego odpowiednią aplikację która może łączyć się z notebookiem za pomocą Bluetooth lub WiFi.
  Ostatnie rozwiązanie w oparciu o telefon z Android jest najtańsze, jednak musimy zarezerwować więcej czasu na skonfigurowanie, połączenie smartfonu z notebookiem. Można powierzyć też komuś, kto ma większe doświadczenie z komputerami – by przygotował, zestawił nam takie połączenie na stałe, tak aby szybko można było z niego skorzystać w razie potrzeby.

Należy pamiętać, że wszystkie w/w rozwiązania mogą czasem zawieźć.
Dlatego dobrze być na to przygotowanym, by poprowadzić prezentację bez względu na to czy mamy czy nie sprawny prezenter.

Podziel się w komentarzach, jakie rozwiązanie sam stosujesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.