Zabezpieczenie danych gromadzonych elektronicznie

Podczas pracy z komputerami, notebokami, netbookami, tabletami, smartfonami i innymi urządzeniami elektronicznymi i nośnikami danych nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie zgromadzonych w nich danych.

Podstawowym znanym od lat zabezpieczeniem są kopie bezpieczeństwa na zewnętrznych nośnikach DVD, taśmach itp. O samej kwestii wykonania takiej kopii bardzo często przypominamy sobie dopiero, gdy zepsuje się dysk i jest już za późno.

W obecnym czasie nośniki takie jak DVD stały się zbyt małe, wprawdzie dostępne są już też większe 25/50GB, jednak obsługa takich napędów nie należy do najprostszych, konieczne jest tzw. “wypalanie” nośnika która trwe dość długo, poza tym, nie ma 100% gwarancji, że podczas tworzenia takiej kopii nie zostanie uszkodzony nośnik.

Dużo prostszą i pewniejszą metodą jest użycie drugiego dysku twardego i skopiowanie na niego całej zawartości z danymi.

Dla nowych komputerów, notebooków posiadających USB 3.0 dobrym pomysłem będzie zastosowanie zewnętrznego dysku z takim interfejsem.

Jeśli posiadamy komputer stacjonarny z wolną wnęką 5,25 cala (tej wielkości co DVD-RW) możemy zastanowić się nad zastosowaniem wewnętrznej kieszeni. Zaletą w tym przypadku jest szybki montaż, oraz transfer po magistrali SATA I / II – czyli tak samo szybko, gdybyśmy zamontowali dysk wewnątrz komputera.

Ciekawym rozwiązaniem jest kieszeń Welland EZSTOR ME-751 która umożliwia szybką (bez żadnych śrubek i ramek) montaż dowolnego dysku 3,5 cala

Oczywiście technicznie dostępne są jeszcze inne rozwiązania, najważniejsze jednak, by kopie były wykonywane. Dobrze jest określić harmonogram, kiedy będziemy wykonywać kopie (np. 1 dnia każdego miesiąca).

Po wykonaniu backupu, dysk z kopią dobrze jest wyjąć i schować w jakimś bezpiecznym miejscu.

Dobrym pomysłem było by posiadanie 2 dysków i wykonywanie na nich kopii na przemian. W ten sposób będziemy mieć zawsze przynajmniej 2 kopie z 2 różnych dni.

Możliwość komentowania została wyłączona.